سعد اشعری

از دایره المعارف فرق اسلامی
(تغییرمسیر از سعد بن عبدالله)
پرش به: ناوبری، جستجو

ابوالقاسم سعد بن عبدالله بن ابی خلف اشعری قمی از اصحاب امام عسکری (علیه السلام) و از بزرگان محدثین شیعه است. وی که علاوه بر داشتن کثرت روایت از زمره فقهای امامیه محسوب می شود، احادیث عامه را نیز بسیار شنیده است. سعد بن عبدالله از جمله کسانی است که در ضمن شرفیابی به محضر امام عسکری (علیه السلام)، امام زمان (عجل الله فرجه) را ملاقات کرده و ضمن طرح سؤالاتی، جواب هایی را نیز از حضرت دریافت داشته است. از سعد بن عبدالله کتاب های متعدد و روایات بسیاری به جای مانده که برخی آن را تا 1142 حدیث ضبط کرده اند. شایان ذکر است که وی و دیگر اشعری های قمی، منسوب به «اشعر» می باشند که نام قبیله ای مشهور در یمن است و چنان که گفته شده «اشعر» نام رئیس قبیله مذکور بوده و بواسطه آن که در آغاز دارای بدنی پر مو بوده، بر وی اطلاق شده است.

گویا اولین کسانی از اشعریون که به قم مهاجرت کرده اند، دو برادر به نام های عبدالله و احوص فرزندان سعد بن مالک بوده اند که سال های آخر دهه اول هجری قمری به قم وارد شده اند.

سعد بن عبدالله در سال 311 و یا 299 هجری قمری وفات یافته است. [۱].


پانويس

  1. تنقیح المقال فی علم الرجال، عبدالله مامقانی، ج2، ص16 / دائرة المعارف تشیع، ج9، ص164 / رجال طوسی، شیخ طوسی، ص399 / قاموس الرجال، محمد تقی شوشتری، ج5، ص56 / معجم رجال الحدیث، آیت الله خویی، ج8، ص74 / مقدمه المقالات و الفرق، محمد جواد مشکور