آسیای شرقی

از دایره المعارف فرق اسلامی
پرش به: ناوبری، جستجو

آسیای شرقی یا شرق آسیا منطقه‌ای از آسیا است که بر پایهٔ جغرافیا یا فرهنگ تعریف می‌شود. از دید جغرافیایی، این منطقه ۱۲٫۰۰۰٫۰۰۰ کیلومترمربع یا ۲۸٪ از قارهٔ آسیا را می‌پوشاند، که تقریباً ۱۵ بار بزرگ‌تر از مساحت اروپا می‌باشد. بیش از ۱/۵ میلیارد نفر جمعیت دارد، که حدود ۴۰٪ جمعیت آسیا و یک‌چهارم جمعیت جهان می‌باشد که در شرق آسیای جغرافیایی زندگی می‌کنند، که دو برابر جمعیت اروپا می‌باشد. این منطقه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق جهان به شمار می‌رود. تراکم جمعیتی آسیای شرقی، ۱۳۱ به ازای هر کیلومتر مربع است که حدود سه برابر میانگین جهانی آن می‌باشد.

به طور تاریخی، بسیاری از جوامع آسیای شرقی بخشی از دایرهٔ فرهنگی چینی بوده‌اند و واژگان و خط آسیای شرقی بیش‌تر مربوط به زبان چینی باستان و خط چینی هستند. ادیان عمده شامل بوداگرایی، کنفسیانیسم یا نوکنفسیانیسم، تائوگرایی و ادیان قومی چین و شینتو در ژاپن می‌باشد. این ترکیب از زبان، فلسفهٔ سیاسی و دین (همراه با هنر، معماری، مراسم‌ها و غیره)، با ساختار جغرافیایی آسیای شرقی در بیش‌تر نقاط مشترک می‌باشد.

آسیای شرقی، عبارت نوین برای نام سنتی «شرق دور» است، که جایگاه جغرافیایی منطقه را نسبت به اروپا می‌سنجد تا آنکه نسبت به جایگاه آن در آسیا.

منابع[ویرایش]

الگو:پانویس