عدن

از دایره المعارف فرق اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۱۶ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۱۰:۰۸ توسط Re.gharahi (بحث | مشارکت‌ها)

پرش به: ناوبری، جستجو

عَدَن یکی از جنوبی‌ترین شهرهای یمن است، و مرکز استان عَدَن در کشور یمن در شبه جزیره عربستان است. این شهر در ساحل خلیج عدن واقع شده‌است. شغل بسیاری از مردم شهر عدن ماهیگیری و کشتی سازی است. عدن یکی از مهمترین بندرگاهای یمن جنوبی است.

مورخان تاریخ پیدایش بندر یمن را تا ۵۰۰۰ سال برآورد میکنند. در زمان جنگ جهانی دوم انگلستان در این بندر چندین پایگاه نظامی احداث کرد و فرودگاه شیخ عثمان این شهر را برای استقرار هواپیماهای خود مورد استفاده قرار داد. بریتانیا این شهر را پایگاهی برای نظارت و کنترل بهتر اقیانوس هند و کانال سوئز میدانست.

بعد از جنگ جهانی دوم، انگلستان یک فرودگاه در شهر خرمکسر در نزدیکی این شهر احداث کرد و اسکادران هشتم خود را در آنجا مستقر کرد.

از زمان استقرار نیروهای بریتانیایی در این شهر، مخالفتهای مردمی با حضور انگلستان در این منطقه شکل گرفت و گسترش یافت. در نهایت در بهار ۱۹۶۷ ارتش بریتانیا این شهر را ترک و از یمن خارج شد.[۱]

در سال ۱۹۹۴ این شهر مرکز تجزیه‌طلبان و مخالفان حکومت مرکزی بود و تجزیه‌طلبان آن را به عنوان پایتخت کشور تازه استقلال یافته جمهوری دموکراتیک یمن معرفی کرده بودند؛ ولی با آرام شدن شرایط اجتماعی، این شهر مجدداً به کشور یمن ملحق شد.

مناطق عدن

از مناطق مهم شهر عدن، به محله «التواهی» می‌توان اشاره کرد که در آن‌جا ساختمان مرکزی سازمان اطلاعات و امنیت یمن قرار دارد.[۲]


پانویس

الگو:پانویس

منابع

  • دکتر: شامی، یحیی ، (موسوعة المدن العربیة والاسلامیة) ، دارالفکر العربی، بیروت، چاپ سال ۱۹۹۳ میلادی به (عربی).
  • المقحفی، ابراهیم، احمد ، (مُعجَم المُدُن وَالقَبائِل الیَمَنِیَة) ، منشورات دارالحکمة، صنعاء، چاپ وانتشار سال ۱۹۸۵ میلادی به (عربی).
  • صنعانی، محمد بن یحیی بن عبدالله بن احمد، الیمانی. ، (اَلأنَباءَ عَن دُولةَ بَلقِیسَ وَ سَبأَ) ، منشورات دارالیمنیة للنشر والتوزیع، صنعاء، چاپ وانتشار سال ۱۹۸۴ میلادی به (عربی).
  • South Arabia and Yemen, 1945-1995 By Tom Cooper
  • حمله مسلحانه به سازمان اطلاعات یمن، بی‌بی‌سی فارسی