سابیه (از مشبّهه): تفاوت بین نسخه‌ها

از دایره المعارف فرق اسلامی
پرش به: ناوبری، جستجو
 
(یک نسخهٔ میانی توسط کاربر مشابهی که نشان داده نشده)
سطر ۱: سطر ۱:
 
از [[مشبّهه]]. <ref> [[المواعظ و الاعتبار بذکر الخطط و الآثار]]، [[احمد بن علی مقریزی]]، ج2، ص349</ref>
 
از [[مشبّهه]]. <ref> [[المواعظ و الاعتبار بذکر الخطط و الآثار]]، [[احمد بن علی مقریزی]]، ج2، ص349</ref>
  
[[عباس اقبال آشتیانی]] بـا اکتفاء به گفتار [[احمد بن علی مقریزی]]، ایشـان را از [[مشبّهه شیعه]] به شمـار آورده است، در حالی که استنتاج وی از کلام [[احمد بن علی مقریزی]] ـ چنان که خواهیم آورد ـ اشتباه است.  
+
[[عباس اقبال آشتیانی]] بـا اکتفاء به گفتار [[احمد بن علی مقریزی]]، ایشـان را از مشبّهه شیعه به شمـار آورده است، در حالی که استنتاج وی از کلام مقریزی ـ چنان که خواهیم آورد ـ اشتباه است.  
  
[[آیت الله سید مهدی روحانی]] این مطلب را به مرحوم عباس اقبال آشتیانی نسبت می دهد. علی رغم آن که ایشان، مأخذ مشخصی را برای گفتار خود تعیین نکرده اند ولی با توجه به آن چه در مستثنیه خواهد آمد، احتمالاً مرجع ایشان کتاب [[خاندان نوبختی]] است. این درحالی است که در کتاب مذکور از فرقه ای با عنوان سابیه، از مشبّهه شیعه نام برده نشده است.  
+
[[آیت الله سید مهدی روحانی]] این مطلب را به مرحوم عباس اقبال آشتیانی نسبت می دهد. علی رغم آن که ایشان، مأخذ مشخصی را برای گفتار خود تعیین نکرده اند ولی با توجه به آن چه در [[مستثنیه]] خواهد آمد، احتمالاً مرجع ایشان کتاب [[خاندان نوبختی]] است. این درحالی است که در کتاب مذکور از فرقه ای با عنوان سابیه، از مشبّهه شیعه نام برده نشده است.  
  
 
رک: [[مستثنیه]].  
 
رک: [[مستثنیه]].  
  
 
== پانویس ==
 
== پانویس ==

نسخهٔ کنونی تا ‏۱۵ اوت ۲۰۱۹، ساعت ۰۳:۴۲

از مشبّهه. [۱]

عباس اقبال آشتیانی بـا اکتفاء به گفتار احمد بن علی مقریزی، ایشـان را از مشبّهه شیعه به شمـار آورده است، در حالی که استنتاج وی از کلام مقریزی ـ چنان که خواهیم آورد ـ اشتباه است.

آیت الله سید مهدی روحانی این مطلب را به مرحوم عباس اقبال آشتیانی نسبت می دهد. علی رغم آن که ایشان، مأخذ مشخصی را برای گفتار خود تعیین نکرده اند ولی با توجه به آن چه در مستثنیه خواهد آمد، احتمالاً مرجع ایشان کتاب خاندان نوبختی است. این درحالی است که در کتاب مذکور از فرقه ای با عنوان سابیه، از مشبّهه شیعه نام برده نشده است.

رک: مستثنیه.

پانویس

  1. المواعظ و الاعتبار بذکر الخطط و الآثار، احمد بن علی مقریزی، ج2، ص349