سید احمد خمینی

از دایره المعارف فرق اسلامی
نسخهٔ تاریخ ‏۲۸ دسامبر ۲۰۱۵، ساعت ۰۰:۲۳ توسط Admin (بحث | مشارکت‌ها) (صفحه‌ای تازه حاوی «احمد؛ دومین فرزند پسر حضرت امام خمینی (س) در روز بیست و چهارم اسفند 1324 هـ. ش دی...» ایجاد کرد)

(تفاوت) → نسخهٔ قدیمی‌تر | نمایش نسخهٔ فعلی (تفاوت) | نسخهٔ جدیدتر ← (تفاوت)
پرش به: ناوبری، جستجو

احمد؛ دومین فرزند پسر حضرت امام خمینی (س) در روز بیست و چهارم اسفند 1324 هـ. ش دیده به جهان گشود. چهار سال پیش از تولد احمد قوای متجاوز متفقین خاک میهن را اشغال کردند، و در یک بازی جدید، محمدرضا پهلوی را بر اریکه سلطنت استبدادی نشاندند. دوران طفولیت «احمد» در محیطی می گذرد که محفل روحانی خانواده خمینی کبیر را بحث از چگونگی انجام تکلیف الهی در آن فضای آشفته گرما می بخشد.

در چنین شرائطی است که احمد نخستین تجربه اجتماعی خویش را در دوران تحصیلات ابتدائی فرا می گیرد و از نزدیک با مشکلات و تضادهای موجود در جامعه آن روز آشنا می شود. وی بعد از دورۀ ابتدائی، ادامه تحصیل در علوم جدیده را برگزید و پس از اخذ دیپلم از دبیرستان حکیم نظامی قم در رشته علوم طبیعی به تحصیل علوم دینی روی آورد، البته پیش از آن و توأم با تحصیل علوم جدید، به فراگیری مقدمات علوم حوزوی نیز پرداخته بود. وی علوم حوزوی را نزد اساتیدی چون حضرت آیة الله العظمی امام خمینی (خارج فقه)، آیة الله حاج آقا مصطفی خمینی (خارج اصول)، آیة الله فاضل لنکرانی (خارج فقه)، آیة الله موسی زنجانی (خارج فقه)، آیة الله محمدی گیلانی (شرح منظومه)، آیة الله رضوانی (اسفار)، آیة الله ابطحی کاشانی (سطح و خارج)، آیة الله خلخالی (سطح) و آیة الله سلطانی طباطبایی. به خوبی فرا گرفت و علاوه بر فقه و اصول، با علاقه وافری که به مباحث فلسفی و عرفانی از خود نشان میداد سالها از محضر درس بزرگان، شرح منظومه و اسفار را آموخته و به دیگران نیز تعلیم می داد. ایشان در باب منطق و فلسفه غرب نیز مطالعات گستردهای داشتند و مکتب های فلسفی و سیاسی معاصر غرب را به خوبی شناخته و نقد می کردند. سید احمد خمینی در سال 1348 با دختر فاضله آیت الله سلطانی طباطبایی که از خاندان های شریف و محترم روحانیت در قم می باشند و اعقابشان نسل در نسل از مجتهدینِ بنامِ حوزه ها بوده اند، ازدواج نمود و ثمرۀ این وصلت مبارک سه فرزند پسر به نامهای: حسن، یاسر (رضا) و علی است که همگی در سلک روحانیت قرار دارند. وی در شامگاه 25 اسفند 1373 بر اثر عارضه قلبی و تنفسی ندای حق را لبیک گفت و به دیار باقی شتافت. دستگیری و تبعید حضرت امام (س)، هجرت ایشان به پاریس و سپس بازگشت به ایران، رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، دفاع مقدس و دوران پس از رحلت امام (س) از مهمترین مقاطع حیات سیاسی مرحوم حاج سید احمد خمینی است که در این مجال بدان پرداخته شده است.